EAN:
9788374306898
Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
2024
Oprawa:
twarda
Format:
583x350 mm
Strony:
687
Kod dostawcy:
90976
Cena sugerowana brutto:
310.00zł
Stawka vat:
5%
Nowoczesny, praktyczny i najbardziej kompleksowy na polskim rynku podręcznik żywienia i leczenia żywieniowego oraz dietetycznego dzieci i młodzieży przygotowany przez zespół 75 specjalistów z wiodących ośrodków w całej Polsce. Zawiera podsumowanie aktualnych, wiarygodnych danych naukowych oraz wytycznych dotyczących żywienia dzieci zdrowych i chorych. Bogato ilustrowany, wzbogacony o liczne algorytmy postępowania i praktyczne tabele. Przejrzysty układ ułatwia percepcję informacji, a szczegółowy spis treści pozwala na szybkie znalezienie potrzebnego zagadnienia. Publikacja jest adresowana do pediatrów, lekarzy rodzinnych zajmujących się dziećmi, neonatologów, gastroenterologów dziecięcych oraz dietetyków klinicznych.
Podręcznik jest praktycznym przewodnikiem ukazującym różnorodność problemów w zakresie żywienia zarówno w zdrowiu (część A), jak i w chorobie (części B i C) oraz wskazuje właściwą drogę postępowania w praktyce krok po kroku. W przypadku poszczególnych chorób (część C) przedstawia rolę interwencji żywieniowych i dietetycznych w kontekście kompleksowego postępowania lekarskiego. Część D zawiera wiele praktycznych narzędzi przydatnych w diagnostyce oraz leczeniu.
Wydanie II monografii zostało gruntownie zaktualizowane i uzupełnione, także o nowe rozdziały. W części A dodano rozdziały dotyczące nutrigenetyki i nutrigenomiki oraz postbiotyków, a rozdział na temat karmienia piersią został wzbogacony omówieniem banków mleka kobiecego i wykorzystania ich zasobów wraz z algorytmem kwalifikacji dziecka do mleka z banku. W części C pojawiły się rozdziały poświęcone: problemom żywieniowym w pierwszych tygodniach życia u noworodków donoszonych, żółtaczce noworodków karmionych piersią lub mlekiem kobiecym, chorobie stłuszczeniowej wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną (MASLD), żywieniu i interwencjom dietetycznym w zaburzeniach ze spektrum autyzmu lub w zespole nadpobudliwości psychoruchowej oraz żywieniu dzieci zakażonych HIV. W części D dodano duży i bardzo potrzebny rozdział poświęcony zagadnieniom praktycznym poradnictwa laktacyjnego, a tabele standardowe Intergrowth dla wcześniaków zastąpiono siatkami standardowymi i centylowymi, z których łatwiej się korzysta. Dodano także kilka nowych siatek standardowych WHO dla wybranych parametrów antropometrycznych. Pojawiły się również liczne nowe algorytmy postępowania i pomocne ryciny.
Podręcznik rekomendowany do specjalizacji z pediatrii.