Strefa marek
Europa.Nasza historia SP 5 Podr.Proj. pol.- niem.

EAN:

9788302173363

Wydawnictwo:

Przedmiot:

Historia

Data premiery:

2022-08-15

Rok wydania:

2022

Oprawa:

broszurowa

Format:

210x288 mm

Kod dostawcy:

A18170B

Cena sugerowana brutto:

69.91zł

Stawka vat:

5%

Projekt wspólnego opracowania przez Polaków i Niemców podręcznika do historii Europy to kontynuacja dialogu, który od dziesięcioleci prowadzą historycy, geografowie oraz dydaktycy obu krajów, zwłaszcza w ramach Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów. Stworzenie koncepcji podręcznika do historii, który może być wykorzystywany zarówno w polskich, jak i niemieckich szkołach, jest logiczną konsekwencją tych działań.

Podręcznik Europa. Nasza historia kl. 5. (Starożytność i średniowiecze) to 1 tom serii powstałej w wyniku ścisłej współpracy wydawnictw, autorów, naukowych koordynatorów i ekspertów z Polski i Niemiec. Poszczególne rozdziały są efektem dyskusji nad sposobem ukazania w podręczniku szkolnym spojrzenia na historię, uwrażliwiającego na różne punkty widzenia i różne dydaktyczne ujęcia przeszłości.

Podręcznik został w wydany w dwóch wersjach językowych - polskiej i niemieckiej. Obie wersje są identyczne pod względem treści, układu stron, obudowy dydaktycznej i szaty graficznej.

Każda lekcja rozpoczyna się tekstem wprowadzającym z pytaniami, które mają ukierunkować uwagę ucznia na najważniejsze zagadnienia danego tematu. Niektórym lekcjom w tym miejscu towarzyszy mapa zatytułowana "W tym samym czasie w Europie". Zaznaczono na niej wydarzenia, które rozgrywały się równolegle do tych opisywanych w lekcji. Pozwoli to uczniowi na szersze spojrzenie na dany temat i uświadomi, że wiele procesów w historii toczy się obok siebie, nawet, jeśli się ze sobą nie łączą.

Narracja autorska przeplata się z licznymi i różnorodnymi materiałami źródłowymi oraz współczesnymi tekstami popularno-naukowymi. Szczególną rolę odgrywają tabelki "Punkty widzenia", które prezentują opinie historyków europejskich (ale i spoza Starego Kontynentu) na omawiany właśnie temat. Nauki interpretacji i analizy źródeł historycznych uczą strony "Warsztat historyka". Dzięki nim uczeń może samodzielnie poznać podstawowe etapy pracy ze źródłem i zdobyć umiejętności niezbędne do pogłębiania wiedzy historycznej.

Wyjątkowe znaczenie twórcy podręcznika przypisali ramkom "Przeszłość w teraźniejszości". Pokazują one, jak teraźniejszość czerpie z przeszłości i ukazują to, co zostało nam do dzisiaj z dawnych lat.

Uzupełnieniem podręcznika jest dodatek Europa. Nasza historia. Historia w źródłach, obrazach i odwołaniach do współczesności (aut. Krzysztof Gutowski, Krzysztof Kowalewski).

Ukazuje się on tylko w polskiej wersji językowej i zawiera treści, które nie znalazły się w tomie wspólnym, a są wymienione w polskiej podstawie programowej. Dotyczy to przede wszystkim różnych szczegółowych aspektów historii narodowej i niektórych zagadnień z dziejów powszechnych.