Strefa marek
Biologia atrakcyjności człowieka

EAN:

9788323504870

Rok wydania:

2009

Oprawa:

broszurowa

Format:

245x190 mm

Strony:

364

Cena sugerowana brutto:

46.00zł

Stawka vat:

5%

Biologia atrakcyjności człowieka to pozycja naukowa adresowana przede wszystkim do badaczy uwarunkowań ludzkich preferencji i postrzegania atrakcyjności fizycznej człowieka, a zatem do psychologów i biologów (w tym do antropologów biologicznych, ewolucjonistów, etologów i ekologów behawioralnych). Jest to również wyśmienite kompendium wiedzy na temat ludzkiej atrakcyjności dla studentów biologii, psychologii, antropologii fizycznej i kulturowej, etnologii, socjologii, pedagogiki, medycyny (zwłaszcza estetycznej), filozofii (zwłaszcza specjalizacji estetyka) oraz gender studies.
Przedstawiono tu wszystkie aspekty biologicznego znaczenia atrakcyjności człowieka oraz mechanizmów ewolucyjnych, które ukształtowały ludzkie preferencje względem cech dziecięcych oraz morfologicznych cech ludzkiego ciała (wysokości, budowy i proporcji ciała i twarzy oraz koloru skóry), a także zapachu i głosu u osób dorosłych. Szczegółowo omówiono współczesną myśl ewolucyjną (mechanizmy doboru płciowego, sygnalizację biologiczną), tak ważną dla zrozumienia zachowań i preferencji człowieka. Wskazano wiele uniwersalizmów związanych z uznawaniem niektórych cech za atrakcyjne, a także zaproponowano ekologiczne przyczyny odmiennych preferencji w różnych społeczeństwach i kulturach.
Książka ta, odwołująca się do wyników najnowszych badań i zaopatrzona w bogaty spis literatury stanowi doskonałe źródło wiedzy zarówno dla badaczy podobnej problematyki, jak i dziennikarzy oraz popularyzatorów nauki. Napisana prostym, jasnym językiem jest z pewnością fascynującą lekturą także dla wszystkich czytelników interesujących się problemami symetrii twarzy, atrakcyjności zapachu, wymiarów ciała czy znaczenia, jakie przywiązujemy do wzrostu osób, z którymi nawiązujemy kontakty.
Zespół autorów pod kierunkiem prof. dr hab. Bogusława Pawłowskiego, znanego i cenionego w świecie antropologa z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Antropologii PAN, nie tylko prezentuje ostatnie ustalenia w tej dziedzinie, ale również proponuje wyjaśnienia, które często szukają przyczyn ludzkich preferencji estetycznych w mechanizmach ewolucyjnych.