Strefa marek
Edukacja małego dziecka T.5

EAN:

9788378502043

Wydawnictwo:

Rok wydania:

2013

Oprawa:

broszurowa

Format:

160x240 mm

Strony:

386

Cena sugerowana brutto:

39.90zł

Stawka vat:

5%

Rozważania podjęte w pracy Edukacja małego dziecka. T.5.Nauczyciel-wychowawca w przedszkolu i szkole. Red. E. Ogrodzka-Mazur, U. Szuścik, M. Zalewska-Bujak, recenzowanej przez prof. zw. dr hab. B. Śliwerskiego, są kontynuacją zagadnień dotyczących pracy pedagogicznej z dzieckiem w wieku przed- i wczesnoszkolnym prezentowanych w poprzednich tomach serii wydawniczej Edukacja małego dziecka.

Tom składa się z trzech części. W pierwszej noszącej tytuł Poglądy i doświadczenia polskich nauczycieli-wychowawców Czytelnicy mogą znaleźć autorskie propozycje dotyczące m.in. współczesnych wyzwań dla szkoły i nauczyciela w kontekście przygotowania dzieci do uczenia się przez całe życie, oceny (nie)gotowości szkoły na przyjęcie najmłodszego ucznia oraz sposobów zapobiegania i przeciwdziałania niepowodzeniom szkolnym. Autorzy wszystkich tekstów zwracają uwagę na relacje między zaleceniami płynącymi z teorii (czy szerzej wiedzy) pedagogicznej, poczynaniami w zakresie polityki oświatowej a praktyką edukacyjną w zakresie kształcenia i wychowania małych dzieci.

Kolejna część Poglądy i doświadczenia nauczycieli edukacji przed- i wczesnoszkolnej w Czechach i na Słowacji zawiera zarówno teoretyczną, jak i praktyczną egzemplifikację zagadnień związanych z edukacją nauczycieli realizowaną przez naszych południowych sąsiadów. Autorki opracowań szczególne znaczenie przypisują pedagogicznym oraz psychologicznym aspektom działań edukacyjnych podejmowanych przez nauczyciela przedszkolnego i wczesnoszkolnego wspomagających rozwój i kształcenie dziecka, jak również porównują w tym zakresie propozycje merytoryczne i rozwiązania metodyczne stosowane w Czechach, Słowacji oraz w Polsce.

Tom zamyka część Postrzeganie edukacji małego dziecka przez studentów przyszłych nauczycieli będąca prezentacją wyników badań prowadzonych wśród studentów kierunków pedagogicznych. Zamieszczone w tej części opracowania skupiają się głównie na kwestiach dotyczących roli i zadań współczesnego nauczyciela oraz potrzeby i możliwości wychowania międzykulturowego w przedszkolu i w klasach I III. Przywołane rezultaty poczynań empirycznych wraz z ich analizą i interpretacją odnoszą się również do umiejętności językowych i matematycznych studentów, których badania zostały zainspirowane Ogólnopolskimi Badaniami Umiejętności Trzecioklasistów OBUT 2011.