Strefa marek
Naziści po wojnie. Kariery ludzi Hitlera

EAN:

9788383670706

Autor:

Wydawnictwo:

Data premiery:

2025-02-12

Rok wydania:

2025

Oprawa:

twarda

Format:

235x155 mm

Strony:

384

Cena sugerowana brutto:

79.99zł

Stawka vat:

5%

Zapowiedź

Co się działo z nazistami po II wojnie światowej?

Dokąd uciekali?

Znajdowali schronienie nie tylko w Ameryce Południowej, lecz także na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Europie.

Budowali potęgi agencji wywiadowczych - od CIA po KGB, a nawet Mosad.

Opracowane przez nich metody przesłuchań są stosowane do dziś.

Przez lata pozostawali bezkarni, a niektórych nigdy nie rozliczono z popełnionych zbrodni.

Reinhard Gehlen, dawny członek sztabu generalnego Wehrmachtu, po wojnie zaoferował aliantom układ: informacje za ochronę. Okazał się tak wpływowy, że jego imieniem nazwano komórkę CIA, która zbierała informacje o słabościach ZSRR.

Alois Brunner, funkcjonariusz gestapo, wysłał na śmierć tysiące Żydów. Po wojnie ukradł znajomemu tożsamość i z jego paszportem wyjechał na Bliski Wschód. Nielegalnie sprzedawał broń - i Amerykanom, i Sowietom. Był szpiegiem syryjskich służb wywiadowczych, a izraelscy agenci próbowali go zabić. Na emeryturze mieszkał w Damaszku i hodował króliki.

Otto Skorzeny, członek sił zbrojnych SS, po wojnie dał się zwerbować agentom Mosadu. Choć - jak wielu jego byłych kolegów - wprost mówił, że wciąż wierzy w nazizm, pracował na rzecz państwa żydowskiego.

Dlaczego tak wielu nazistów nigdy nie zostało osądzonych? Komu były potrzebne umiejętności, które zdobyli pod skrzydłami Hitlera?

Dzięki niepublikowanym wcześniej źródłom np: dokumentom Mosadu, Danny Orbach obnaża skalę nazistowskich wpływów. Demaskuje hipokryzję państw, które oficjalnie potępiły zbrodniczą ideologię, a równocześnie dawały schronienie najbliższym współpracownikom Hitlera i dzięki ich wpływom rozwijały swoje potęgi. Nasuwa się też wciąż aktualne pytanie: jakie są konsekwencje pobłażania zbrodniarzom?